Ostatni moment na wymianę kasy fiskalnej – kto musi to zrobić?

Wymiana kas na online - kto musi to zrobić?

Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych offline (z kopią papierową lub elektroniczną) na online (współpracujących z CRK) kończy się 30 czerwca 2021 roku. Do tego dnia wskazane przez ustawodawcę działalności gospodarcze muszą zainstalować nowe urządzenia rejestrujące. Innymi słowy, do końcowego terminu zostało naprawdę bardzo mało czasu. A najpóźniej od pierwszego dnia przyszłego miesiąca, czyli od 1 lipca, z kas fiskalnych online będzie musiało zacząć korzystać kilka dodatkowych grup podatników.

Salony urody, gabinety lekarskie, kancelarie prawne, siłownie (…)

Pierwotnie obowiązkowa wymiana kas fiskalnych starego typu na urządzenia online miała zakończyć się w grudniu 2020 roku. Epidemia koronawirusa i wynikający z niej lockdown doprowadziły jednak m.in. do przesunięcia wprowadzonych początkowo terminów. W rezultacie, zgodnie z obecnie funkcjonującymi przepisami do 30 czerwca 2021 roku kasy fiskalne online muszą zainstalować następujące działalności gospodarcze: salony urody (kosmetyczne, fryzjerskie, kosmetologiczne), gabinety lekarskie i stomatologiczne, kancelarie prawne i adwokackie, firmy budowlano-remontowe oraz przedsiębiorstwa, które oferują usługi poprawy kondycji fizycznej (w zakresie wstępu do placówek takich jak siłownie lub sale fitness). Ponadto, nowe urządzenie trzeba nie tylko wdrożyć, ale także stosować przy prowadzeniu ewidencji sprzedaży dokonywanej na rzecz klientów indywidualnych.

Kasa fiskalna online – jak wybrać i zainstalować?

W tym momencie wybór kas fiskalnych online nie będzie już tak szeroki, jak miesiąc czy dwa miesiące temu. Pomimo tego warto postarać się o jak najlepsze dostosowanie nowego urządzenia do potrzeb firmy. Jak przy każdej technologii sprzedaży, dotyczy to m.in. ważnych parametrów i funkcji wdrażanego modelu. W przypadku kas fiskalnych online kluczowa jest jednak współpraca z Centralnym Repozytorium Kas. Urządzenie rejestrujące tego typu musi obowiązkowo transmitować wymagane informacje do wspomnianego systemu MF.

Taka komunikacja odbywa się za pośrednictwem łącza internetowego – dostępnego w firmie i obsługiwanego przez daną kasę online. Co ważne, te dwie kwestie muszą być ze sobą zgodne już w momencie instalacji urządzenia w przedsiębiorstwie. Wówczas bowiem model typu online nawiązuje pierwsze połączenie z Centralnym Repozytorium Kas i automatycznie trafia do bazy danych wspomnianego systemu.

Ustawowa ulga za wcześniejszą wymianę kasy

Na koniec warto również przypomnieć o tym, że za wymianę kasy offline na online w odpowiednim terminie, przy równoczesnym rozpoczęciu ewidencji obrotu na nowym urządzeniu, właścicielowi firmy przysługuje ustawowa ulga. Wspomniana refundacja wynosi do 90% kosztów zakupu kolejnej technologii sprzedaży (modelu współpracującego z CRK), ale nie więcej niż 700 zł. Ponadto, ulga za obowiązkową wymianę kasy przysługuje zarówno płatnikom VAT, jak i przedsiębiorcom zwolnionym z VAT oraz świadczącym wyłącznie usługi zwolnione.

1 Comment

  1. Timber

    ja na szczęście wymianę kasy na online mam już za sobą 😉 a jak inni?

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *