Kaso-waga dla gastronomii, czyli ciekawa propozycja od Posnet

Kaso-waga dla gastronomii

W dzisiejszym blogowym „odcinku” 😉 przyjrzymy się bliżej ciekawej propozycji technologicznej marki Posnet, czyli polskiego producenta technologii sprzedaży. Wstępnie możemy napomknąć, że kaso-wagi, bo o nich mowa, oferują funkcjonalność urządzenia fiskalnego oraz wagi elektronicznej. Warto też jeszcze podkreślić, że będziemy omawiali takie rozwiązania w kontekście pracy w lokalach gastronomicznych. Innymi słowy, tym razem skupimy się przede wszystkim na kaso-wagach online, czyli modelach współpracujących z Centralnym Repozytorium Kas.

Kasa fiskalna i szalka ważąca – jak działa takie połączenie?

Odpowiadając krótko, zwięźle i na temat: działa naprawdę dobrze 😉 A odpowiadając bardziej szczegółowo – połączenie kasy fiskalnej i szalki ważącej zapewnia przede wszystkim automatyzację codziennej pracy. Będzie to dotyczyło także lokali gastronomicznych, które oferują swoje dania m.in. w wersji „na wagę”. Natomiast automatyzacja pracy w przypadku takiego rozwiązania technologicznego wynika głównie z tego, że w każdej kaso-wadze od Posnet zarządzanie pomiarami masy odbywa się z poziomu interfejsu urządzenia fiskalnego (klawiatury i ekranu kasy rejestrującej). Ponadto, istotnym atutem omawianej propozycji dla gastronomii jest łatwiejsze zaaranżowanie stanowiska obsługi klientów. Kaso-waga zazwyczaj nie zajmuje tyle miejsca, co tradycyjne rozwiązanie. Wynika to przede wszystkim z kompaktowych gabarytów szalki ważącej Fawag DS-1.

Dlaczego w przypadku gastronomii ważny jest dopisek „online” w nazwie kaso-wagi?

Posnet dostarcza obecnie na rynek kaso-wagi w wersjach online’owych (łączące się z CRK) i offline’owych (z kopią elektroniczną). Dlaczego właściciele lokali gastronomicznych powinni zwrócić uwagę wyłącznie na pierwszą grupę urządzeń? Przyczyną są obowiązujące w Polsce przepisy fiskalne. Zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi, w gastronomii obsługującej osoby fizyczne należy stosować wyłącznie urządzenia rejestrujące sprzedaż, które gwarantują przekazywanie wymaganych informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Obecnie takie kryteria spełniają 4 kaso-wagi marki Posnet, które omówimy poniżej.

4 modele Posnet – Ergo Online, Revo Online, Neo Online, Bingo Max Online

Posnet Ergo Online to w pewnym sensie podstawowa kaso-waga dla gastronomii, która zapewni m.in. współpracę z systemem Ministerstwa Finansów (Centralnym Repozytorium Kas). Urządzenie fiskalne, wchodzące w skład tego rozwiązania technologicznego, jest niewielkim i poręcznym modelem polskiego producenta. Wśród ważnych parametrów Ergo Online warto też wspomnieć o 27 skrótach klawiszowych oraz możliwości wyboru wielkości bazy towarowej: 4 000, 6 000 lub 8 000 PLU. Ponadto, przy zamawianiu tej kaso-wagi można wybrać interfejsy komunikacyjne, które będzie obsługiwało urządzenie fiskalne. Opcjonalnie dostępne są następujące rozszerzenia: Wi-Fi/Bluetooth lub GSM.

Nieco bardziej zaawansowaną propozycją dla gastronomii będzie Posnet Bingo Max Online. To swego rodzaju „wariacja” na temat doskonale znanej kasy fiskalnej polskiego producenta. Poza funkcjami online, w tym modelu do dyspozycji użytkownika są m.in.: 10 000 PLU, 42 skróty klawiszowe, różnorodne porty komunikacyjne (już w standardzie!) oraz prosty w obsłudze mechanizm drukujący. Dodatkowo, tutaj również do wyboru są opcjonalne interfejsy – modem GSM lub moduł rozszerzeń Wi-Fi/Bluetooth.

W restauracji lub lokalu typu fast-food sprawdzi się też kaso-waga Posnet Revo Online. Tym razem mamy do czynienia z typowym przedstawicielem tzw. średniego segmentu. Ten model obsługuje 10 000 lub 15 000 pozycji towarowych, wystawia paragony z prędkością 47 linii/s, umożliwia zdefiniowanie 42 skrótów klawiszowych oraz zapewnia łączność m.in. przez złącze LAN. W kasie Revo Online można również dodatkowo zastosować interfejs Wi-Fi lub modem GSM.

Ostatnim urządzeniem na naszej liście jest Posnet Neo Online. Kaso-waga składająca się m.in. z tego modelu to już typowo systemowe rozwiązanie technologiczne dla gastronomii. Neo Online już w standardzie oferuje bardzo wysokie parametry techniczne, np. zaprogramowanie nawet 30 000 pozycji PLU, zdefiniowanie 104 skrótów klawiszowych oraz obsługę rolki papieru o długości aż 100 metrów. Natomiast opcjonalnie do wyboru jest nie tylko kasa Posnet z dodatkowymi interfejsami komunikacyjnymi (Wi-Fi i Bluetooth), ale także model obsługujący 2 razy większą bazę towarową – maksymalnie 60 000 PLU.

 

Która kaso-waga online od Posnet będzie najlepszym rozwiązaniem dla działalności gastronomicznej? Tego akurat nie podejmujemy się rozstrzygać 😉 Naszym zdaniem każdy z omówionych modeli ma swoje zalety i ostateczny wybór konkretnego urządzenia fiskalnego powinien być zawsze podyktowany potrzebami danego przedsiębiorstwa.

Dzięki za uwagę i do przeczytania w kolejnym artykule!

1 Comment

  1. KonradiniO

    O a ja właśnie korzystam z takiego połączenia 😀 konkretnie szalka ważąca + Ergo. Baardzo funkcjonalne i fajne rozwiązanie. Podoba mi się, że to bardzo usprawnia obsługę towarów ważonych i klientów, a akurat w połączeniu z kasą Ergo zajmuje to dosłownie niewiele miejsca 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *