Kasy fiskalne i przepisy w 2020 roku

Kasy fiskalne i przepisy w 2020 roku

Mamy świadomość, że ostatnie miesiące nie obfitowały może w wiele spektakularnych premier nowych urządzeń fiskalnych bądź peryferyjnych. Dziś jednak wypada 30 grudnia, a więc przedostatni dzień mijającego, 2020 roku. Jest to więc dobry moment na podsumowanie najważniejszych wydarzeń w branży technologii sprzedaży. Co więcej, rynek fiskalny zawsze żyje nie tylko samymi urządzeniami, ale także przepisami w ich sprawie oraz wszelkimi innymi regulacjami podatkowymi. A tych (przepisów, rzecz jasna) nie zabrakło w 2020 roku.

Nowe urządzenia fiskalne i innego typu technologie sprzedaży

Spektakularnym rokiem w polskiej branży fiskalnej, jeśli idzie o premiery nowych urządzeń rejestrujących, był bez wątpienia 2019. To właśnie wtedy w ciągu kilku miesięcy, licząc od momentu wprowadzenia systemu online w naszym kraju (w maju 2019), na rynku pojawiło się wiele kas oraz drukarek zapewniających m.in. transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Nie powinno więc dziwić, że 2020 rok był pod tym względem zdecydowanie spokojniejszy.

Kilka technologicznych „debiutów” miało jednak miejsce i warto je odnotować w dzisiejszym wpisie. Z zupełnie nowych urządzeń rejestrujących, w 2020 roku do sprzedaży trafiły m.in. 3 kasy fiskalne polskich producentów: Novitus Link Online, Novitus Nano II Online oraz Posnet Bingo Max Online. Warta odnotowania jest również premiera Posnet Netpay – kompaktowego terminala płatniczego, którego obsługa przypomina korzystanie ze smartfona.

Przepisy fiskalne w 2020 roku

Przepisy fiskalne są niezwykle ważne zarówno dla przedsiębiorców, jak i przedstawicieli branży fiskalnej – producentów oraz dystrybutorów technologii sprzedaży. To żadne odkrywcze stwierdzenie. Wspominamy jednak o tym ze względu na to, co się wydarzyło w 2020 roku. Epidemia koronawirusa, skutkująca m.in. czasowym ograniczaniem lub nawet zamykaniem niektórych działalności gospodarczych, wpłynęła również na harmonogram obowiązkowej wymiany kas fiskalnych offline na online.

Gdyby nie to, moglibyśmy już teraz mówić o końcowej fazie całego procesu zastępowania „starych” technologii sprzedaży w wybranych branżach. Wprowadzone pierwotnie terminy zostały jednak przesunięte o pół roku. W rezultacie, do 31.12.2020 kasy fiskalne online zainstalują m.in. właściciele lokali gastronomicznych (pierwotnie mieli to zrobić do 30.06.2020). Natomiast tzw. III grupa podatników, w której znaleźli się np. fryzjerzy, prawnicy i lekarze, wdroży urządzenia nowego typu do 30.06.2021 (pierwotnie mieli to zrobić do 31.12.2020). Wspomniane zmiany zostały wprowadzone przez Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 czerwca 2020 roku – w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii.

Kasy rejestrujące w postaci oprogramowania

Wydaje nam się, że jeszcze jedno zagadnienie, związane z nowymi przepisami fiskalnymi, zasługuje chociaż na krótkie na podsumowanie. Wprowadzenie kas rejestrujących, które mają postać oprogramowania, przez wiele osób było bowiem uznawane za rewolucję w polskim systemie fiskalnym. Dziś już wiemy jednak, po ponad pół roku od momentu ustanowienia przepisów w tej sprawie, że rewolucji raczej nie będzie. Na razie wszystko wskazuje po prostu na to, że wspomniane regulacje prawne są „martwe”. Wirtualnych kas fiskalnych próżno szukać na polskim rynku technologii sprzedaży. Nie można oczywiście wykluczyć, że w przyszłości, bliższej bądź dalszej, sytuacja zmieni się o 180 stopni. Coś nam jednak podpowiada, że najpierw pewnych zmian wymagają same przepisy w sprawie kas wirtualnych.

1 Comment

  1. Fabian P-ki

    Prawdę mówiąc, mnie właśnie najbardziej interesują kwestie związane z tematem, który został wspomniany na sam koniec, czyli z wirtualnymi kasami fiskalnymi. Tematem dość ciekawym według mnie, ale niestety – tak jak przypuszczałem, zbyt pięknie wyglądał sam pomysł, aby się nie „potknął” o różne trudności, dylematy i obawy… no nic, pożyjemy – zobaczymy, co jeszcze wyniknie z tych rozwiązań technologicznych…

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *