Praktycznie zawsze za błąd na paragonie fiskalnym odpowiada tzw. czynnik ludzki. Pomyłka na wydrukowanym dokumencie może wynikać np. z pośpiechu lub nieuważnego zarejestrowania transakcji na kasie. I nie jest to wielki problem, jeżeli tylko wiemy, w jaki sposób należy później postępować. A najważniejsze informacje w tej materii zawiera obowiązujące Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.
Wydrukowanego paragonu fiskalnego nie można anulować!
Osoby prowadzące ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących muszą pamiętać, że nigdy nie da się anulować wystawionego paragonu fiskalnego. Żadne urządzenie na to nie pozwoli. Wynika to z tego, że transakcja, której dotyczy konkretny paragon fiskalny, została też zapisana w pamięci kasy rejestrującej. A wraz z nią m.in. informacja o należnym podatku. Co więcej, nawet jeśli mamy do czynienia z dokumentem zawierającym oczywistą pomyłkę, np. nieodpowiednią liczbę towarów czy usług, absolutnie nie można go wyrzucić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzeniem MF), paragon fiskalny z błędem należy wówczas uwzględnić w odrębnej ewidencji. Natomiast później, na podstawie dokumentacji dotyczącej oczywistych pomyłek, trzeba dokonać korekty sprzedaży w firmowej księgowości (np. w KPiR).
Ewidencja oczywistych pomyłek na paragonach
Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących wymaga od podatnika prowadzenia ewidencji oczywistych pomyłek na paragonach fiskalnych. To właśnie tam trzeba umieszczać wpisy dotyczące dowodów sprzedaży z błędami. Co ciekawe, przepisy nie wskazują na konkretną formę prowadzenia takiej dokumentacji. Przedsiębiorca ma tutaj więc pewnego rodzaju dowolność. Do stworzenia ewidencji oczywistych pomyłek na paragonach fiskalnych może wykorzystać np. segregator lub teczkę z wydrukami.
Co innego w przypadku zawartości każdego wpisu, który znajdzie się w omawianej dokumentacji. Tutaj już przepisy Rozporządzenia MF są zdecydowanie bardziej szczegółowe. Zgodnie z ich treścią, we wpisie muszą się znaleźć dane dotyczące błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku należnego). Trzeba tam też zawrzeć krótki opis przyczyn i okoliczności popełnienia błędu. Ponadto, do wpisu należy dołączyć oryginał paragonu fiskalnego, na którym znajduje się oczywista pomyłka.
Pamiętaj o zarejestrowaniu sprzedaży z prawidłowymi informacjami!
Zachowanie paragonu z ewidentnym błędem i sporządzenie wpisu w ewidencji oczywistych pomyłek to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Osoba obsługująca kasę fiskalną jest też zawsze zobligowana do wystawienia oraz udostępnienia dowodu sprzedaży z prawidłowymi informacjami. W praktyce oznacza to po prostu konieczność ponownego zaewidencjonowania transakcji na stosowanym urządzeniu fiskalnym. Obowiązek ten wynika zarówno z przywołanego już wcześniej Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, jak i ustawy o podatku od towarów i usług.
Rzeczywiście, tak „publicystycznie” to mało się mówi o tej kwestii, a jest ona nieoczywista i – z punktu widzenia innych działań i przepisów, dotyczycących ewidencjonowania obrotu – naprawdę istotna. Zwłaszcza, że podobne sytuacje nie są rzadkie, sama znam je dobrze, czy to jako sprzedawczyni, czy jako klientka 🙂 dobry tekst, pozdrawiam!