Wydajność i wytrzymałość terminala komputerowego typu POS

Ważne cechy terminali komputerowych POS

Na naszym blogu omawiamy różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, które znajdują zastosowanie m.in. w handlu oraz usługach. Dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami wiedzą na temat współczesnych terminali komputerowych typu POS. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że urządzenia te są wyjątkowo zróżnicowane i występują w rozmaitych wersjach. Niemniej, większość komputerów POS posiada cechy wspólne, które wpływają zarówno na wydajność, jak i wytrzymałość.

Podzespoły i systemy operacyjne

Z pewnym uproszczeniem można napisać, że serce każdego terminala komputerowego typu POS stanowi procesor. To właśnie jednostka centralna, a konkretnie jej moc obliczeniowa, w największej mierze wpływa na szybkość działania i przetwarzania danych. Oprócz tego, duże znaczenie ma zarówno obsługiwana pamięć RAM, którą można często rozszerzyć, dokładając po prostu dodatkową kostkę, jak i rodzaj oraz pojemność dysku twardego. Część komputerów POS posiada też całkiem wydajne karty graficzne. Można jednak uznać, że „grafika” nie będzie jednym z kluczowych podzespołów takiego urządzenia.

Jeżeli przedsiębiorca poszukuje odpowiedniego terminala komputerowego dla swojej firmy, powinien również zwrócić uwagę na dostępne systemy operacyjne. Zazwyczaj urządzenie już w standardzie będzie posiadało preinstalowane oprogramowanie tego typu. Co więcej, niekiedy przedsiębiorca zyska nawet możliwość wyboru konkretnej wersji systemu operacyjnego.

Ekrany z różnymi technologiami dotykowymi

Kolejnym ogniwem terminala komputerowego, które można spokojnie nazwać kluczowym w przypadku takiego urządzenia, jest ekran dotykowy. To właśnie panel komputera POS posłuży przecież do codziennego wykonywania obowiązków w firmie. I właśnie tutaj można zdecydować się na rozwiązania techniczne, które wpłyną zarówno na komfort pracy, jak i wytrzymałość ekranu. Na rynku są bowiem dostępne terminale komputerowe z panelami odpornymi na uszkodzenia czy zużycie. Nie w każdej branży akurat ta cecha urządzenia będzie najważniejsza. Niekiedy większe znaczenie ma np. funkcjonalność. W takich okolicznościach warto pomyśleć np. o technologii dotykowej, która zagwarantuje reakcję na kilka punktów dotyku równocześnie (multi-touch).

Komputery z wieloma interfejsami komunikacyjnymi

Terminale komputerowe, które są obecnie wdrażane w polskich firmach, często współpracują z co najmniej kilkoma innymi urządzeniami równocześnie. Nic więc dziwnego, że większość komputerów typu POS posiada wiele portów komunikacyjnych. Mogą to być różnorodne interfejsy, m.in. USB, RS-232, Ethernet czy VGA. Natomiast najbardziej zaawansowane terminale komputerowe zagwarantują również bezprzewodową wymianę danych, np. przy użyciu modułu Wi-Fi.

1 Comment

  1. rest@uracyjny

    prowadzę punkt gastro, w którym bardzo dobrze spisują się właśnie takie ekrany 🙂 polecam wszystkim, którzy mają podobny biznes!

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *