Przegląd techniczny kasy – ważne informacje

Kiedy zlecać przeglądy techniczne kas fiskalnych

Przeglądy techniczne kasy to nic innego, jak sprawdzanie poprawności działania danego urządzenia rejestrującego. Technologia sprzedaży tego typu służy bowiem m.in. do wystawiania paragonów dla klientów indywidualnych oraz naliczania podatków należnych do zapłaty. Nic więc dziwnego, że tak ważne jest, aby funkcjonowała prawidłowo. Jak często trzeba wykonywać przeglądy techniczne i dlaczego w tym przypadku ważna jest książka serwisowa kasy?

Co mówią przepisy fiskalne?

Aktualnie procedury związane z przeglądami technicznymi kas są ściśle regulowane przez Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. Wspomniane przepisy mówią m.in. o tym, że kontrola każdego urządzenia fiskalnego, które jest wykorzystywane do rejestrowania obrotu i wystawiania paragonów, musi się odbywać nie rzadziej niż co 2 lata. Nie jest to więc konkretna data, która obowiązywałaby każdego podatnika. Dla poszczególnych działalności gospodarczych będą to różne dni w roku. Niekiedy przedsiębiorcy decydują się nawet na to, aby zlecać przeglądy techniczne co 12 miesięcy. Wtedy bowiem mogą liczyć na przedłużenie gwarancji na moduł fiskalny urządzenia (w przypadku wybranych producentów).

Na czym polega kontrola urządzenia?

Zlecenie przeglądu kasy fiskalnej we właściwym terminie jest obowiązkiem przedsiębiorcy. W tym celu powinien on skontaktować się z firmą, która odpowiada za serwisowanie konkretnego urządzenia. Następnie, po umówieniu spotkania, przegląd może się odbyć albo w siedzibie przedsiębiorcy, albo u dystrybutora technologii sprzedaży. Sama kontrola kasy rejestrujące polega na wykonaniu szeregu czynności, które mają potwierdzić poprawne działanie urządzenia. Serwisant sprawdza wtedy m.in. funkcjonowanie mechanizmu drukującego, wyświetlacza czy akumulatora, naliczanie podatków należnych do zapłaty czy stan obudowy. Ważnym etapem przeglądu jest również skontrolowanie stanu pamięci fiskalnej i modułu fiskalnego kasy.

Wpisy do książki serwisowej

Zlecanie przeglądów technicznych kasy fiskalnej, nie rzadziej niż co 2 lata, to jeden z podstawowych obowiązków podatnika, ale nie jedyny… Przedsiębiorca musi również przechowywać książkę serwisową swojego urządzenia. Taką dokumentację należy udostępnić technikowi, który będzie wykonywał przegląd techniczny. Serwisant umieszcza bowiem w książce adnotację na temat przeprowadzonej kontroli. Warto o tym pamiętać, gdyż zdarza się, że właśnie wspomniana dokumentacja jest skrupulatnie sprawdzana przez urzędników skarbowych.

1 Comment

  1. Beata_78

    Mnie się zdarzało robić przeglądy nawet częściej, niż co 2 lata. Finansowo bardziej boli zastój w sprzedaży gdy kasa nie działa niż ten cykliczny koszt 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *