Czy podatnikowi jest potrzebna rezerwowa kasa fiskalna?

Czy warto mieć rezerwową kasę fiskalną

Wdrożenie kasy rejestrującej w firmie wiąże się nie tylko z dopełnieniem kilku formalności, ale także z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorcy. Dlaczego w takim razie podatnicy powinni rozważyć instalację rezerwowego urządzenia fiskalnego? Głównie ze względu na fakt, że posiadanie dodatkowej kasy może uchronić firmę przed ewentualnymi stratami finansowymi – gdy model stosowany na co dzień nie pozwoli na prowadzenie ewidencji.

Kiedy zainstalować dodatkowe urządzenie?

Przedsiębiorca może zainstalować rezerwowe urządzenie fiskalne w dowolnym momencie. Istnieją jednak przesłanki ku temu, aby zdecydować się na zastępczy model w chwili wdrażania pierwszej kasy rejestrującej. Po pierwsze, podatnik nie będzie musiał dwukrotnie przechodzić przez procedury związane z instalacją takiej technologii sprzedaży. A warto podkreślić, że rezerwowa kasa również musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego oraz zafiskalizowana. Po drugie, przy instalacji pierwszego urządzenia fiskalnego w danej firmie można skorzystać z ustawowej ulgi. Wynosi ona do 90% wartości wdrażanych modeli, ale nie więcej niż 700 zł. W związku z tym, podjęcie decyzji o instalacji rezerwowego urządzenia na początku „przygody” z prowadzeniem ewidencji jest po prostu opłacalne ze względów finansowych.

Jak korzystać z kasy rezerwowej?

Rezerwowa kasa fiskalna nie musi być na co dzień stosowana przez podatnika. Można ją przechowywać w odpowiednich warunkach i zacząć obsługiwać dopiero w sytuacji, gdy podstawowe urządzenie, np. na skutek awarii, nie pozwoli na prowadzenie ewidencji. Jednakże, jeśli podatnik postanowi zainstalować kasę rezerwową, powinien pamiętać o konsekwencjach z tym związanych. W przypadku takiego urządzenia również trzeba zlecać obowiązkowe przeglądy techniczne (nie rzadziej niż co 2 lata) oraz posiadać poprawnie wypełnioną książkę serwisową. Ponadto, jeżeli rezerwowa kasa fiskalna zacznie być używana do wystawiania paragonów, należy archiwizować kopię tych dokumentów. A na tym nie koniec. Stosowanie urządzenia rejestrującego, także tego zastępczego, zawsze obliguje do realizowania raportów dobowych i miesięcznych. W skrócie można więc napisać, że korzystanie z kasy rezerwowej w niczym nie odbiega od używania podstawowego modelu.

Tańszy czy droższy model?

Refundacja za pierwsze urządzenia fiskalne to nie jedyny sposób na zmniejszenie kosztów wdrożenia rezerwowej kasy fiskalnej. Podatnik może też po prostu zdecydować się na tańszy model zastępczy. W takich okolicznościach ustawowa ulga w dużej mierze zrefunduje wydatek na technologię sprzedaży, która będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie dla interesów przedsiębiorstwa. Natomiast tańsze urządzenie będzie posiadało podstawowe funkcje oraz standardowe parametry techniczne. Często okaże się ono jednak wystarczające do rejestrowania obrotu w okresie, gdy przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać ze stosowanej na co dzień kasy fiskalnej.

Ciekawy artykuł na temat rezerwowego urządzenia fiskalnego znajdziecie na tym portalu.

1 Comment

  1. Sławomir

    Hmm…problem istotny, ale ja jak na razie nie zdecydowałem się jeszcze na dodatkowy model. O urządzenie dbam, przeglądy się odbywają itd., więc jak na razie nie miałem żadnych większych problemów w tej kwestii..

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *