NIP nabywcy na paragonie fiskalnym to zagadnienie, które ostatnimi czasy często pojawia się w mediach zajmujących się biznesem, gospodarką czy przepisami. Wszystko za sprawą niedawnej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy, które weszły w życie na początku września 2019 roku, zmieniły m.in. zasady dotyczące wystawiania faktur do paragonów. Niedługo w takich okoliczność kluczowy okaże się właśnie NIP nabywcy.
Faktura do paragonu – nowe zasady od 1 stycznia 2020 roku
Chociaż wspomniana we wstępie nowelizacja ustawy o VAT weszła już w życie, jej kluczowe zapisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Wtedy bowiem wprowadzona zostanie zasada, zgodnie z którą przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę do paragonu fiskalnego tylko wtedy, gdy na takim paragonie znajduje się NIP nabywcy. Co więcej, niedostosowanie się do wspomnianego wymogu ma grozić dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Jeżeli przedsiębiorca wystawi fakturę do paragonu, który nie zawiera NIP-u klienta, „organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze”.
Paragon z NIP-em nabywcy to także uproszczona faktura
Od wielu lat funkcjonuje zasada, zgodnie z którą paragon fiskalny z NIP-em nabywcy może służyć jako uproszczona faktura. Innymi słowy, taki dokument da się później wykorzystać np. przy przygotowywaniu deklaracji podatkowej od towarów i usług (składanej zgodnie z przepisami ustawy o VAT). Jak sama nazwa wskazuje, stanowi on więc pewnego rodzaju ułatwienie dla klienta, który zdecydował się na usługi danej firmy. Warto jednak pamiętać, że taka możliwość występuje wyłącznie wtedy, gdy paragon z NIP-em nabywcy nie opiewa na kwotę wyższą niż 450 złotych (lub, w przeliczeniu, 100 euro). Co więcej, NIP klienta musi się wtedy znajdować w części fiskalnej omawianego dowodu sprzedaży.
Kiedy podatnik musi umieścić NIP nabywcy na paragonie?
Obowiązek umieszczania NIP-u nabywcy na paragonie fiskalnym jest zdefiniowany w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Niemniej, podatnik musi wydrukować dowód sprzedaży z takimi danymi wyłącznie wtedy, gdy klient o to poprosi. Warto też pamiętać, że nie wszystkie urządzenie fiskalne, które są obecnie stosowane przez przedsiębiorców, posiadają funkcję umieszczania NIP-u nabywcy na paragonie. I to również ma wpływ na omawiany tu obowiązek. Innymi słowy, jeżeli podatnik stosuje kasę fiskalną, która nie drukuje NIP-u nabywcy na paragonie (nie ma takiej funkcji), nie musi spełniać prośby klienta.
Narzędzie służące do sprawdzenia kasy fiskalnej
Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, czy jego kasa fiskalna pozwala na wydrukowanie paragonu z NIP-em nabywcy. Być może dotychczas klienci w ogóle nie prosili o takie dowody sprzedaży, więc nie było też konieczności stosowania omawianej funkcjonalności. Wiele jednak wskazuje na to, że sytuacja ta zmieni się od 1 stycznia 2020 roku. Wystawianie faktur do paragonów to już bowiem znacznie powszechniejsze zjawisko. A w przyszłości w takich okolicznościach niezbędne będzie umieszczenie NIP-u nabywcy na paragonie.
Jak ustalić, czy urządzenie zainstalowane w firmie umożliwi spełnienie oczekiwań klientów? Łatwym sposobem jest skorzystanie z narzędzia dostępnego na stronie SprawdzKase.pl.
ostatnio to sprawdzałem i na szczęście zakupiłem model, który już wcześniej miał taką funkcjonalność jak wydruk paragonu z NIPEM 🙂 wcześniej nie było potrzeby na to zwracać uwagi, ale teraz faktycznie opcja taka potrafi być przydatna. na szczęście obejdzie się bez wymiany kasy 🙂