Skanery kodów kreskowych w pracy – jakie są i co potrafią?

Czytnik kodów kreskowych od Datalogic

Czytniki kodów kreskowych. Możemy je spotkać w wielu punktach handlowo-usługowych: w sklepach, kasach biletowych, aptekach czy na stacjach benzynowych. I generalnie znamy ich przeznaczenie, ale… co w rzeczywistości wiemy o tych urządzeniach? Czy wiedza ta wystarczyłaby nam, gdybyśmy musieli zaopatrzyć własne przedsiębiorstwo w podobną technologię? Na pewno warto wcześniej dowiedzieć się więcej o, bądź co bądź, dość różnorodnych rozwiązaniach skanerów kodów.

Prędkość, odległość, precyzja

W działalnościach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, a przy tym także koniecznością obsługi dość szerokiego asortymentu, ważnym aspektem, decydującym o skuteczności czytnika, będzie szybkość jego pracy. Określana jest ona w przybliżonej liczbie zeskanowań na sekundę. W zależności od warunków pracy, istotne mogą się okazać takie kwestie, jak odległość i precyzja. Pierwsza odnosiłaby się do tego, w jakiej odległości musi znaleźć się urządzenie od skanowanej powierzchni, aby było ono w stanie prawidłowo pozyskać dane. Druga zaś może zadecydować o tym, czy skaner kodów kreskowych będzie umiał obsłużyć również mniej czytelne kody (np. uszkodzone lub wytarte).

Skanery kodów kreskowych o różnej budowie

Pod tym względem urządzenia te potrafią być bardzo zróżnicowane. Z jednej strony bowiem mamy stacjonarne skanery kodów kreskowych, stworzone do zabudowy na stanowisku pracy. Takie rozwiązania zdecydowanie częściej występują w supermarketach i hipermarketach, w których funkcjonują tzw. boksy kasowe. Z drugiej zaś mamy nieduże czytniki, umożliwiające zarówno ręczną pracę, jak i automatyczną, gdy umieszczone są na skonstruowanych w tym celu podstawkach. Tego typu modele świetnie sprawdzają się w punktach handlowo-usługowych ze stanowiskami obsługi klientów o dość ograniczonej przestrzeni.

Różne rodzaje wymiany danych

Skanery do odczytywania kodów kreskowych potrafią także oferować odmienne standardy komunikacji z urządzeniem fiskalnym oraz komputerem. Modele w tradycyjnym wydaniu funkcjonują w ramach podłączonego do nich przewodu. Istnieją jednak nowoczesne modele, które mogą się bez tego obejść. Działają bezprzewodowo, łącząc się np. poprzez Bluetooth. Dzięki temu, w granicach konkretnego zasięgu od stacji dokującej, mogą być swobodnie wykorzystywane bez ograniczeń, jakie powoduje kabel.

 

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, o skanerach kodów kreskowych można pisać dużo i szczegółowo. Pozostają choćby jeszcze takie kwestie, jak różne rodzaje sygnałów informujących o pozyskaniu danych (świetlne, dźwiękowe, wibracje), czy też zakres obsługiwanych typów kodów (1D, 2D). Kliknij tu, żeby uzyskać więcej szczegółów na temat tej technologii.

1 Comment

  1. Kaniu

    Dobry wpis, uświadamia, jak zróżnicowane są te urządzenia! Ja sam jak wybierałem skanery dla mojej firmy byłem zaskoczony, ile jest opcji 😛 ale fajnie, dzięki temu udało się uzyskać dość dopasowane skanery do rodzaju działalności.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *