Do zakupu kasy fiskalnej nie trzeba namawiać. Po prostu obliguje do tego prawo, które funkcjonuje w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że aby prowadzić ewidencję zgodnie z przepisami, wystarczy sięgnąć po jakiekolwiek urządzenie rejestrujące. Technologia tego typu będzie przecież działała w przedsiębiorstwie przez długi czas – nawet przez kilka lat. Dlatego przy wyborze kasy fiskalnej warto zadbać o to, żeby kupiony model był dostosowany do potrzeb konkretnej działalności.
Jakie parametry i funkcje mają znaczenie?
Nieco ponad rok temu pisaliśmy o tym, jak ważna w przypadku kas fiskalnych jest wielkość bazy PLU. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło. Parametr ten przekłada się po prostu na liczbę dostępnych do zdefiniowania pozycji towarowych. Co więcej, powinien być ściśle dopasowany do oferowanego asortymentu. Tylko wtedy kasa zapewni zaprogramowanie wszystkich produktów oraz usług (bez konieczności konfigurowania pozycji w grupach).
Wielkość bazy PLU nie jest oczywiście jedynym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę. Na funkcjonalność kasy fiskalnej wpływają także inne rozwiązania technologiczne. Kluczowa wydaje się zwłaszcza metoda zapisu kopii paragonów – elektroniczna lub papierowa. Jest tak, ponieważ forma przechowywania istotnej dokumentacji przekłada się na sposób dopełnienia obowiązków. Przykładowo: kasa z kopią elektroniczną nie wymaga składowania papierowych rolek. Zamiast tego, urządzenie automatycznie archiwizuje dane na karcie pamięci.
Jak wiadomo, produkowane obecnie kasy fiskalne posiadają również funkcjonalności, które przyspieszają prowadzenie sprzedaży oraz usprawniają wykonywanie innych czynności. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są programowalne klawisze. To właśnie przy ich pomocy można korzystać z trybu szybkiej sprzedaży popularnych elementów asortymentu.
Gabaryty kasy fiskalnej
Wbrew pozorom i temu, co często można usłyszeć, wymiary kasy rejestrującej mają bardzo duże znaczenie. W szczególności dotyczy to tych urządzeń fiskalnych, które będą wykorzystywane do pracy mobilnej. Model tego typu powinien się po prostu charakteryzować małymi gabarytami oraz niewielką wagą. Tylko wtedy jego przenoszenie lub przewożenie nie będzie sprawiało żadnych problemów. W przypadku działalności stacjonarnej można sobie pozwolić na większe urządzenie. Niemniej, jeśli stanowisko pracy w firmie nie jest zbyt duże, również warto pomyśleć o mniejszej kasie fiskalnej. Tym bardziej, że przecież do obsługi klientów wykorzystuje się często inne technologie.
Pomyśl o innych urządzeniach
To zagadnienie jest bezpośrednio związane z interfejsami komunikacyjnymi, które posiada konkretna kasa fiskalna. Co za tym idzie, jeśli urządzenie rejestrujące będzie współpracowało z innymi elementami systemu, np. wagą elektroniczną, skanerem kodów, szufladą kasową lub komputerem, należy zwrócić uwagę na obsługiwane porty. Standardem w tym przypadku są złącza typu RS-232 oraz USB, które często występują jednocześnie. Natomiast w bardziej zaawansowanych modelach stosuje się także wejście Ethernet. Port tego typu zapewnia płynną współpracę z komputerem lub terminalem komputerowym.
A czy u Was też wymiary urządzenia fiskalnego okazały się naprawdę ważnym aspektem? Tak było w moim przypadku, ale jestem ciekaw, ile osób ma podobnie w tej kwestii 🙂 pozdrawiam 🙂