Jak poprawnie zainstalować kasę fiskalną?

Poprawna instalacja kasy fiskalnej

W dzisiejszym wpisie podzielimy się z Wami wiedzą, która okaże się przydatna zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Wyjaśnimy bowiem, na czym konkretnie polega procedura instalacyjna kasy fiskalnej. I wspomnimy także o tym, co grozi podatnikom, którzy będą się uchylali od obowiązku korzystania z urządzenia rejestrującego. Innymi słowy, zapraszamy do wnikliwej lektury całego tekstu.

Zakup urządzenia fiskalnego to nie wszystko

Początkujący przedsiębiorcy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że sam zakup kasy rejestrującej nie upoważnia jeszcze do rejestrowania obrotu oraz wystawiania paragonów fiskalnych. Aby stało się to możliwe, podatnik musi najpierw zainstalować dane urządzenie – w odpowiednim terminie, postępując zgodnie z polskimi przepisami. Procedura ta została szczegółowo opisana w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. My dziś zajmiemy się najważniejszymi elementami całego procesu.

Od zgłoszenia kasy po numer ewidencyjny

Wspomniane przed chwilą Rozporządzenie mówi jasno, że podatnik musi zawiadomić US o planowanej liczbie kas oraz miejscach ich pracy – minimum 1 dzień przed rozpoczęciem rejestracji obrotu. To pierwszy etap procedury instalacyjnej. Natomiast drugi polega na zleceniu fiskalizacji danego urządzenia. Od strony technicznej, za wprowadzeniem kasy w tryb fiskalny będzie odpowiadał serwisant z ważnymi uprawnieniami. A obowiązkiem podatnika jest poinformowanie naczelnika właściwego US o tym, że doszło do fiskalizacji kasy rejestrującej – w terminie do 7 dni od daty wykonania tej czynności. Po dopełnieniu tych formalności, przedsiębiorca otrzyma od Urzędu Skarbowego numer ewidencyjny. Tego typu „kod” należy umieścić na obudowie urządzenia (koniecznie w widocznym miejscu).

Brak kasy – co za to grozi?

Konsekwencje braku kasy rejestrującej mogą być różne. W ustaleniu ostatecznej kary brane są pod uwagę różne okoliczności, m.in. stan majątkowy przedsiębiorcy czy jego sytuacja życiowa. Niemniej, warto w tym momencie przytoczyć przepisy regulujące tę kwestię. A mówią one jednoznacznie, że jeżeli podatnik nie wystawia faktur lub rachunków, robi to w sposób nieprawidłowy lub odmawia wykonywania tej czynności, pomimo oczywistego obowiązku, grozi mu kara grzywny osiągająca nawet do 180 stawek dziennych. Co więcej, niedopełnienie formalności, związanych z instalacją pierwszej kasy fiskalnej, uniemożliwia skorzystanie z ustawowej ulgi. A ta w przypadku pierwszego urządzenia rejestrującego może wynieść nawet do 90% wydanej kwoty (ale nie więcej niż 700 zł).

1 Comment

  1. agamon

    jak wejdą kasy fiskalne online to już w ogóle nie radziłbym nieposiadać kasy 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *