Co obecnie wiadomo o wymianie kas fiskalnych na urządzenia online?

Wymiana kasy fiskalnej na online

W 2018 roku zacznie się w Polsce wymiana kas fiskalnych. Z taką informacją bardzo często spotykają się dziś krajowi podatnicy. Wspomnianą wiadomość warto jednak doprecyzować i szczegółowo omówić całe zagadnienie. Okazuje się bowiem, że w przyszłym roku nie wszyscy przedsiębiorcy będą musieli zainstalować nowe kasy rejestrujące. Zamiast tego, system fiskalizacji online ma być wprowadzany stopniowo.

Nowe technologie w urządzeniach online

Zanim przejdziemy do omówienia procesu wymiany kas fiskalnych, który ma się rozpocząć w przyszłym roku, warto najpierw wspomnieć o przyczynach tej „akcji”. Zastępowanie dotychczasowych technologii sprzedaży będzie bowiem związane z ustanowieniem w Polsce systemu urządzeń rejestrujących online. Rozwiązanie to sprawi, że w polskich firmach zaczną być stosowane kasy przesyłające dane do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Co więcej, wspomniane urządzenia pozwolą na emitowanie e-paragonów fiskalnych oraz płynną współpracę z terminalami płatniczymi. Rezultatem tych zmian będzie zaś konieczność dostosowania technologii sprzedaży do nowych regulacji prawnych. Innymi słowy, szeroko komentowana i opisywana wymiana kas fiskalnych.

Wymiana kasy dopiero po wygaśnięciu homologacji?

Do tej pory mówiło się o kilku scenariuszach zastępowania dotychczasowych urządzeń fiskalnych. Zgodnie z tym najczęściej przytaczanym w różnych mediach, proces wymiany kas ma być rozłożony w czasie. W praktyce, zostanie on powiązany z homologacjami GUM, które przyznano obecnym urządzeniom rejestrującym. Pojawia się więc istotne pytanie: do kiedy potrwa wymiana kas fiskalnych? Niektóre decyzje Głównego Urzędu Miar, wydane przed ustanowieniem systemu online, będą ważne przez najbliższe 3 lub 4 lata. Co za tym idzie, zastępowanie aktualnych urządzeń może potrwać nawet do 2020 roku.

Czy przytoczona przed chwilą zasada będzie obowiązywała w przypadku wszystkich przedsiębiorców? Wiele wskazuje na to, że ustawodawca wprowadzi wyjątki od tej reguły. W celu uszczelnienia polskiego systemu podatkowego, część grup podatników zostanie wcześniej zobligowana do zainstalowania kas fiskalnych online. Niemniej, szczegółowe regulacje w tej sprawie są jeszcze przygotowywane. Dlatego nie da się ze 100-procentową pewnością napisać, kto i kiedy będzie musiał wymienić urządzenie bez względu na homologację GUM.

Przygotowania do zmian w przepisach fiskalnych

Nowe regulacje prawne w kilku przypadkach nadal pozostają wielką niewiadomą. A dotyczy to m.in. przepisów w sprawie wymiany kas fiskalnych. Taka sytuacja może być dla wielu przedsiębiorców niekomfortowa. Nie wiedzą oni bowiem, czego spodziewać się w najbliższej przyszłości. Dlatego ciekawą propozycją dla podatników są kasy rejestrujące, które już dziś gwarantują pełną gotowość do pracy w ramach nowego systemu fiskalizacji. Urządzenia z certyfikatem Online Ready będzie można w przyszłości zmodernizować, tzn. wyposażyć w dodatkowe funkcje, wymagane po ustanowieniu zmian w przepisach.

Chcesz sprawdzić, które kasy są przygotowane na nowy sposób prowadzenia ewidencji? Kliknij i zobacz je wszystkie.

1 Comment

  1. zizi

    Czyli na pewne, dość istotne informacje, nadal trzeba jeszcze czekać, ehhh 😉

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *