Przedsiębiorcy, którzy pierwszy raz stykają się z technologiami sprzedaży, mogą mieć różne, związane z nimi dylematy. Wybór odpowiedniego urządzenia, jego poprawna rejestracja, inne obowiązki fiskalne… na szczęście pewne kwestie można sobie ułatwić. Na przykład, obsługę kasy rejestrującej – tym bardziej, że producenci oferują dzisiaj w swoich modelach różne, atrakcyjne rozwiązania, zapewniające wygodę wykonywania służbowych obowiązków. Na które z nich warto zwrócić uwagę?
Różne standardy komunikacyjne
Zacznijmy od tego, że jeśli myślimy nie tylko o kasie fiskalnej, ale o bardziej rozbudowanym systemie sprzedaży, powinniśmy poszukać modelu o nieco wyższych standardach komunikacyjnych. Na czym konkretnie polega ta kwestia? Każda kasa dysponuje pewną liczbą portów komunikacyjnych. Różnorodne interfejsy, np. typu USB, RS-232 czy PS2, to rozwiązania, które umożliwiają współpracę z wieloma urządzeniami peryferyjnymi: wagami elektronicznymi, skanerami kodów kreskowych, drukarkami paragonowymi, dodatkowymi wyświetlaczami czy nawet ekranami dotykowymi i komputerami. Zaś mnogość tych portów komunikacyjnych decyduje o tym, ile z tych elementów może funkcjonować w tym samym czasie.
Dodatkowo, warto wspomnieć o rozwiązaniu typu Ethernet, pozwalającym na podłączenie urządzenia fiskalnego do sieci komputerowej i tym samym uzyskania szybkiej, stabilnej transmisji danych. Ponadto, istnieją też opcje wygodnych połączeń bezprzewodowych, jak choćby moduły Bluetooth lub Wi-Fi. Tak czy inaczej – sprawna komunikacja kasy z pozostałymi urządzeniami sprawia, że pozyskiwanie danych z kodów kreskowych, pomiar masy produktów oraz inne zadania sprzedażowe przebiegają znacznie sprawniej i łatwiej.
Możliwości kasowej klawiatury
Każda kasa fiskalna dysponuje elementem, który w dużej mierze decyduje o komforcie jej użytkowania. Mowa oczywiście o klawiaturze, potrafiącej występować w bardzo różnych postaciach. Jakich? Istnieją warianty: modułowy (tradycyjne przyciski, jakie znamy chociażby z dawniejszych klawiatur komputerowych), membranowy (równie wygodny standard, a przy tym zapewniający często odporność na zalania i wnikanie kurzu), a także wyświetlany na nowoczesnym ekranie dotykowym.
Co łączy te wszystkie warianty? Praktycznie zawsze posiadają one przyciski funkcyjne – różnica polega głównie na ich liczbie i poziomie zaawansowania. Dzięki nim możemy samodzielnie zaprogramować własne skróty klawiszowe, które następnie przypiszemy wybranym pozycjom z bazy towarowej (produktom lub usługom) czy też istotnym opcjom kasy (np. takim, jak realizacja raportu dobowego bądź miesięcznego). Za sprawą tych rozwiązań zarówno przebieg sprzedaży z udziałem popularnych elementów oferty, jak i wykonywanie obowiązkowych zadań podatnika, okazują się znacznie szybsze i wygodniejsze.
Wrzuć i pracuj, czyli mechanizm drukujący
Technologia wydruku ma ogromne znaczenie w przypadku każdej kasy rejestrującej. W końcu to ona odpowiada za prawidłowe wystawianie wszelkich potrzebnych dokumentów – w tym obowiązkowych paragonów fiskalnych. Z pewnością więc praca z urządzeniem posiadającym szybki, wydajny i konfigurowalny mechanizm drukujący jest znacznie przyjemniejsza.
Ale na komfort zarówno sprzedawców, jak i klientów, wpływa jeszcze jeden aspekt, związany z tym elementem. A mianowicie – instalacja materiałów eksploatacyjnych. Urządzenia fiskalne z mechanizmami drukującymi typu clamshell, easy load bądź drop-in pozwalają na śmiesznie prostą i momentalną wymianę rolek (bądź jednej rolki, jeśli mówimy też o elektronicznej kopii paragonów – wtedy cała ta kwestia wypada jeszcze korzystniej dla użytkownika). Dzięki temu nie musimy narzekać na stresującą instalację materiałów eksploatacyjnych oraz zbytnie zastoje w pracy, wywołane brakiem papieru.
myślę, że tak naprawdę rozwiązaniem, którego ulepszenie odczuło wielu kasjerów i kasjerek, jest wrzutowy mechanizm drukujący. wreszcie nie trzeba w nerwach wymieniać rolek z papierem termicznym…