Jakie firmy będą mogły korzystać z wirtualnych kas fiskalnych?

Kasy wirtualne dla transportu - przepisy

Wirtualne kasy rejestrujące to w ostatnich miesiącach jeden z najgłośniejszych tematów w branży technologii sprzedaży. Wspomniane zagadnienie było też wielokrotnie poruszane w ogólnopolskich mediach biznesowych i gospodarczych. I początkowo wielu ekspertów wróżyło prawdziwą rewolucję na polskim rynku kas i drukarek fiskalnych. Czy jednak wirtualne technologie sprzedaży będą dostępne dla wszystkich przedsiębiorców? Projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w tej sprawie zakłada jednoznacznie, że nie.

Kasy w postaci oprogramowania tylko dla transportu

Początkowo przepisy dotyczące wirtualnych technologii sprzedaży były przygotowywane przez MF w ramach Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Pierwszy projekt tych regulacji pojawił się w sierpniu 2019 roku. Dziś wiadomo już jednak, że nie jest to jedyny dokument, który przygotowuje Ministerstwo Finansów. W połowie marca 2020 ukazał się bowiem pierwszy projekt Rozporządzenia w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Jakie przepisy znalazły się w tym dokumencie?

Marcowy projekt Rozporządzenia MF zakłada jednoznacznie, że wirtualne kasy fiskalne będą mogli stosować wyłącznie przedstawiciele szeroko pojętej branży transportowej. W przepisach wspomina się m.in. o podatnikach świadczących usługi:

  • przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego, o którym mowa w art. 18 ust. 4b pkt 2 ustawy z dnia 6 września2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140);
  • wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.12.0);
  • związane z przeprowadzkami, świadczone na rzecz gospodarstw domowych (PKWiU 49.42.11.0);
  • transportu drogowego pasażerskiego pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0);
  • transportu drogowego pasażerskiego ,rozkładowego, międzymiastowego, ogólnodostępnego (PKWiU 49.39.11.0).

Pełną listę działalności uprawnionych do stosowania kas wirtualnych można sprawdzić w projekcie Rozporządzenia MF.

Jak będzie działała wirtualna technologia sprzedaży?

To pytanie cały czas zadają sobie zarówno przedstawiciele branży fiskalnej, jak i przedsiębiorcy. Obecnie znamy bowiem jedynie ogólne zasady funkcjonowania wirtualnych urządzeń fiskalnych. Przykładowo: wiadomo już, że kasę w postaci oprogramowania będzie trzeba gdzieś zainstalować. Gdzie? Najczęściej mówi się tutaj o smartfonach oraz tabletach. Warto też dodać, że producenci kas wirtualnych będą musieli jasno określić, na jakich urządzeniach można stosować ich oprogramowanie. Na razie jednak nie znamy żadnych konkretów w tej sprawie.

Cyfrowa technologia sprzedaży będzie również musiała współpracować z drukarką, która zapewni wystawianie różnych dokumentów, m.in. paragonów fiskalnych. Co więcej, urządzenie rejestrujące w postaci oprogramowania prześle ważne dane do Centralnego Repozytorium Kas (systemu teleinformatycznego, który jest nadzorowany przez Krajową Administrację Skarbową). Informacje te będą dotyczyły np. prowadzonej ewidencji sprzedaży.

1 Comment

  1. TeTrIs

    trochę mnie zdziwiło, że tylko one, ale znowu podejrzewałem, że zwłaszcza o tego typu działalności chodziło 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *