Wirtualne kasy rejestrujące to w ostatnich miesiącach jeden z najgłośniejszych tematów w branży technologii sprzedaży. Wspomniane zagadnienie było też wielokrotnie poruszane w ogólnopolskich mediach biznesowych i gospodarczych. I początkowo wielu ekspertów wróżyło prawdziwą rewolucję na polskim rynku kas i drukarek fiskalnych. Czy jednak wirtualne technologie sprzedaży będą dostępne dla wszystkich przedsiębiorców? Projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w tej sprawie zakłada jednoznacznie, że nie.
Kasy w postaci oprogramowania tylko dla transportu
Początkowo przepisy dotyczące wirtualnych technologii sprzedaży były przygotowywane przez MF w ramach Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Pierwszy projekt tych regulacji pojawił się w sierpniu 2019 roku. Dziś wiadomo już jednak, że nie jest to jedyny dokument, który przygotowuje Ministerstwo Finansów. W połowie marca 2020 ukazał się bowiem pierwszy projekt Rozporządzenia w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Jakie przepisy znalazły się w tym dokumencie?
Marcowy projekt Rozporządzenia MF zakłada jednoznacznie, że wirtualne kasy fiskalne będą mogli stosować wyłącznie przedstawiciele szeroko pojętej branży transportowej. W przepisach wspomina się m.in. o podatnikach świadczących usługi:
- przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego, o którym mowa w art. 18 ust. 4b pkt 2 ustawy z dnia 6 września2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140);
- wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.12.0);
- związane z przeprowadzkami, świadczone na rzecz gospodarstw domowych (PKWiU 49.42.11.0);
- transportu drogowego pasażerskiego pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0);
- transportu drogowego pasażerskiego ,rozkładowego, międzymiastowego, ogólnodostępnego (PKWiU 49.39.11.0).
Pełną listę działalności uprawnionych do stosowania kas wirtualnych można sprawdzić w projekcie Rozporządzenia MF.
Jak będzie działała wirtualna technologia sprzedaży?
To pytanie cały czas zadają sobie zarówno przedstawiciele branży fiskalnej, jak i przedsiębiorcy. Obecnie znamy bowiem jedynie ogólne zasady funkcjonowania wirtualnych urządzeń fiskalnych. Przykładowo: wiadomo już, że kasę w postaci oprogramowania będzie trzeba gdzieś zainstalować. Gdzie? Najczęściej mówi się tutaj o smartfonach oraz tabletach. Warto też dodać, że producenci kas wirtualnych będą musieli jasno określić, na jakich urządzeniach można stosować ich oprogramowanie. Na razie jednak nie znamy żadnych konkretów w tej sprawie.
Cyfrowa technologia sprzedaży będzie również musiała współpracować z drukarką, która zapewni wystawianie różnych dokumentów, m.in. paragonów fiskalnych. Co więcej, urządzenie rejestrujące w postaci oprogramowania prześle ważne dane do Centralnego Repozytorium Kas (systemu teleinformatycznego, który jest nadzorowany przez Krajową Administrację Skarbową). Informacje te będą dotyczyły np. prowadzonej ewidencji sprzedaży.
trochę mnie zdziwiło, że tylko one, ale znowu podejrzewałem, że zwłaszcza o tego typu działalności chodziło 🙂