Wielkość bazy towarowej w kasach fiskalnych

Rejestrowanie obrotu przy użyciu kasy fiskalnej wymaga m.in. zaprogramowania bazy towarowej. W praktyce oznacza to, że trzeba wprowadzić do pamięci urządzenia informacje o wszystkich elementach asortymentu – zarówno o produktach, jak i usługach firmy. Dlatego wielkość bazy PLU jest jednym z tych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kasy rejestrującej.

Co mówią na ten temat przepisy?

Obowiązujące w Polsce przepisy wymagają od podatników tego, aby jednoznacznie identyfikowali wszystkie elementy asortymentu. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w Rozporządzeniu MF z 14 marca 2013 roku. Ogólne zasady mówią m.in. o tym, że niektórych produktów bądź usług nie należy programować w grupach – zwłaszcza wtedy, gdy są one objęte innymi stawkami podatku VAT. Co więcej, poszczególne pozycje towarowe powinny posiadać nazwy, które pozwolą na ich łatwe zidentyfikowanie.

Baza PLU a wielkość asortymentu

Kupując kasę fiskalną trzeba zawsze pamiętać o tym, aby zapewniła ona zdefiniowanie całego asortymentu. Urządzenie powinno po prostu posiadać odpowiedniej wielkości bazę PLU. Niemniej, w niektórych przypadkach można również myśleć przyszłościowo. Chodzi tutaj zwłaszcza o przedsiębiorstwa, które stale powiększają swoją ofertę. W takich okolicznościach warto rozważyć zakup kasy rejestrującej z większą bazą towarową (w porównaniu do asortymentu). Rozwiązanie technologiczne tego typu zagwarantuje bowiem bezproblemowe zaprogramowanie dodatkowych produktów bądź usług.

Co oferują kasy fiskalne?

W dzisiejszych czasach kasy fiskalne są tak zróżnicowane, że trudno wskazać średnią wielkość bazy PLU. Urządzenia dostępne na polskim rynku pozwalają na zaprogramowanie od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy pozycji towarowych. Jak widać, przedział jest spory. Warto to jednak potraktować jako zaletę rynku… Dzięki temu łatwiej dopasować urządzenie do potrzeb konkretnej firmy.

Co ciekawe, niektóre kasy fiskalne zapewniają wybór wariantu bazy PLU – mniejszego bądź większego. Od jakiegoś czasu nowością na rynku jest także opcja rozszerzenia liczby pozycji towarowych w przyszłości. Jednakże, przy większości modeli nie będzie można zmienić decyzji podjętej na początku. Innymi słowy, jedyną opcją zwiększenia bazy PLU będzie zakup nowej kasy rejestrującej.

2 Comments

 1. marki

  z większą bazą to polecam drukarkę fiskalną
  ewenutalnie można pomyśleć o kasie systemowej

  Reply
 2. sklep kosmetyczny

  U mnie od jakiegoś czasu pracuje kasa z bazą 20 k. Nie narzekam 😉

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż CAPTCHA *